Dunajská Streda poslala list SFZ: Po zápase so Slovanom žiada vyvodenie zodpovednosti

Niké Liga 2023/24

autor hetrik.sk

Dunajská Streda poslala list SFZ: Po zápase so Slovanom žiada vyvodenie zodpovednosti

Futbalový klub DAC 1904 Dunajská Streda v stredu zverejnil na svojej oficiálnej webstránke otvorený list, adresovaný Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ), Únii ligových klubov (ÚLK) a Komisii rozhodcov SFZ.

Konkrétne v ňom okrem iného žiadajú aj odstúpenie z funkcie predsedu Komisie rozhodcov SFZ Mariána Ružbarského.Prečítajte si kompletný list Dunajskej Stredy k téme nedeľňajšieho zápasu so Slovanom Bratislava bez redakčných úprav:

V prvom rade by sme chceli zdôrazniť, že my sme najkritickejší pri hodnotení vlastných výkonov. Na toto by mal dbať každý jeden futbalový klub: mať pod kontrolou to, čo ľudia v klube dokážu kontrolovať a veriť, že každý aktér vo svete profesionálneho futbalu sa snaží robiť svoju prácu čo najlepšie v rámci svojich schopností. Analyzujte svoje chyby, korigujte ich a vráťte sa silnejší, lepší.

Po nedeľňajšom zápase by sme sa radi podelili o niekoľko postrehov a požiadali organizácie zodpovedné za riadenie a rozvoj futbalu na Slovensku, aby konali.

Ak sa v nadstavenom čase zápasu roka na preplnenom štadióne naháňa po ihrisku zhruba 40 ľudí (členovia realizačných tímov, hráči, ochranka), niečo ide mimo plán. Myslíme si, že vzhľadom na poslanie a ciele vašich organizácií ste povinní reagovať na vyššie uvedené udalosti a prijať potrebné opatrenia, aby sa v budúcnosti predchádzalo podobným situáciám.

Náš klub má vypracovaný etický kódex, ktorý ukladá všetkým zamestnancom povinnosť dodržiavať vysoké štandardy správania. Veríme, že naši hráči a zamestnanci sú ambasádormi tohto športu, ktorí prispeli k propagácii futbalu počas tejto vzrušujúcej sezóny Fortuna ligy, prejavujúc rešpekt voči súperom a rozhodcom. Naši fanúšikovia neúnavne a vzorne podporovali náš tím na zápasoch doma aj vonku. Vďaka tomu sme dosiahli najvyššiu návštevnosť v súťaži, na čo sme veľmi hrdí a ďakujeme za to našim fanúšikom.

Napriek tomu bol náš klub po zápase s Banskou Bystricou vykreslený v negatívnom svetle kvôli udalostiam, na ktoré sme nemali dosah. Počínanie komisie rozhodcov len prilialo olej do ohňa. Právom môžeme vyhlásiť, že táto séria opatrení poškodila náš klub a jeho dobré meno.


V nedeľu po zápase so Slovanom náš hlavný tréner hovoril o vyhnanstve pána Dohála do Alcatrazu a verejne sa pýtal, ako bude reagovať Komisia rozhodcov po rozbore výkonu pána Glovu v spomínanom nedeľnom stretnutí. Na mysli máme najmä situáciu zo 60. minúty, po ktorej bol pán Glova privolaný k obrazovke VAR, aby sa pozrel na možnú penaltu. Aj vzhľadom na okolnosti prípadu a platné pravidlá netrpezlivo čakáme na zdôvodnenie, prečo sa rozhodol penaltu neodpískať. Zároveň si Vás dovoľujeme upozorniť na vyjadrenia predsedu Komisie rozhodcov pána Ružbarského z 8. a 9. mája 2023 v televízii, ktorými prispel k názoru, že prvý gól Slovana bol neuznaný nesprávne. Tento postoj a jeho načasovanie je opovrhnutia hodný pokus zakryť pochybenia predsedu a členov nefungujúcej komisie, ktorí sa zubami-nechtami držia svojich funkcií.

Ďalej nás veľmi mrzí neúctivé správanie pána Glovu počas zápasu, ktoré vyústilo do potenciálne nebezpečnej a maximálne napätej situácie v nadstavenom čase, za ktoré nesie hlavnú zodpovednosť.

Rozhodcovia musia poznať pravidlá hry a uplatňovať ich férovým spôsobom. Ich zodpovednosťou je dodržiavať pravidlá a ducha hry. Rozhodcovia by mali prejavovať rešpekt voči hráčom, trénerom, fanúšikom a samotnej hre. Od rozhodcov sa očakáva, že budú vždy zachovávať maximálny rešpekt k tomuto športu.

Sme presvedčení, že k neustálemu zlepšeniu výkonnosti našich rozhodcov sú potrebné štrukturálne reformy. Týmto vyzývame pána Ružbarského, aby prevzal zodpovednosť za tieto udalosti poškodzujúce futbal a odstúpil z funkcie predsedu Komisie rozhodcov. My ako klub sme komerčná spoločnosť, a preto ide o veľa, pretože potrebujeme vyvážiť riziká a zabezpečiť udržateľný rast. Súčasná pozícia nášho klubu je výsledkom tvrdej a systematickej práce stoviek ľudí a vášne tisícov fanúšikov, ktorí milujú náš klub a jeho hodnoty: tvrdú prácu, hrdosť a jedinečnosť. Rovnaké nasadenie a vysoké štandardy očakávame aj od organizácií zodpovedných za riadenie a rozvoj futbalu na Slovensku. Nekompetentnosť rozhodcov a Komisie rozhodcov je pre náš futbal deštruktívna, ničí jeho imidž a spôsobuje, že fanúšikovia - ktorí sú najväčšími akcionármi vo svete futbalu - strácajú dôveru v integritu nášho futbalu.

Poslaním Únie ligových klubov je dohliadať na riadenie najvyššej slovenskej súťaže po športovo-technickej a marketingovej stránke. V rámci marketingu by sme chceli upozorniť na pravidelný rasizmus a diskrimináciu na vašich sociálnych sieťach v súvislosti s používaním značky nášho klubu. SFZ je tiež priamo zodpovedný za implementáciu cieľov FIFA a UEFA a z tejto pozície nesie najväčšiu zodpovednosť za to, aby misia FIFA a UEFA - odstrániť rasizmus a diskrimináciu - bola naplnená aj u nás. Upozorníme aj UEFA, ako kompetentnú organizáciu, že zo strany SFZ chýbajú reálne opatrenia na odstránenie rasizmu a diskriminácie zo štadiónov našej krajiny.

Tiež by sme do Vašej pozornosti radi odporučili základné hodnoty FIFA:

ZODPOVEDNOSŤ: uznanie a prevzatie zodpovednosti za činy.
INTEGRITA: úprimnosť a dôveryhodnosť či presnosť konania jednotlivca. Integrita sa dá nazvať aj opakom pokrytectva.
SOLIDARITA: jednota z pohľadu cieľov alebo spolupatričnosti.

Zhrnuté - žiadame nasledujúce organizácie, aby prijali opatrenia:

SFZ
- zreformovať komisiu zodpovednú za rozvoj a kontrolu profesionálnych rozhodcov, berúc do úvahy hodnoty FIFA (zodpovednosť, čestnosť a solidarita)
- v súlade s primeranými opatreniami odstrániť systémový rasizmus a diskrimináciu z futbalových štadiónov našej krajiny

ÚLK
- eliminovať systémový rasizmus a nenávistné prejavy na vašich platformách sociálnych sietí v súvislosti s používaním značky nášho klubu a v prípade potreby podniknúť príslušné právne kroky

Foto: dac1904.sk