Katarskí fanúšikovia reagujú na nemecké gesto zakrytia úst

MS vo Futbale 2022

autor hetrik.sk

Katarskí fanúšikovia reagujú na nemecké gesto zakrytia úst

Futbalisti Nemecka si pred úvodným stretnutím na MS v Katare zakryli na tímovej fotke ústa.

Gestom vyjadrili nesúhlas so zákazom nosenia dúhovej kapitánskej pásky počas šampionátu a taktiež chceli poukázať na obmedzenie ľudských práv v krajine.

Chceli sme použiť našu kapitánsku pásku, aby sme sa postavili za hodnoty, ktoré zastávame v nemeckom národnom tíme: rozmanitosť a vzájomný rešpekt. O ľudských právach sa nedá vyjednávať.

Malo by sa to považovať za samozrejmosť, ale stále to tak nie je. Preto je toto posolstvo pre nás také dôležité. Odmietnuť nám pásku je to isté ako odoprieť nám hlas. Stojíme si za svojím postojom, znie oficiálne stanovisko nemeckého tímu, znelo oficiálne stanovisko nemeckého tímu na Twitteri.

Domáci fanúšikovia reagovali na tribúne počas duelu medzi Nemeckom a Španielskom

Katarčania sa prechádzali medzi fanúšikmi "Die Mannschaftu" na tribúne so zakrytými ústami a fotkou Mesuta Özila.

Bývalý hráč Realu Madrid či Arsenalu Londýn ukončil reprezentáčnú kariéru v roku 2018. Ako dôvod označil rasizmus zo strany Nemecka.

S ťažkým srdcom oznamujem, že v reprezentácii končím a to kvôli rasizmu a nedostatku rešpektu. Keď víťazíme, tak som Nemec a keď prehráme, tak som prisťahovalec.

V Nemecku platím dane, podporujem školstvo a vyhral som MS. Napriek tomu ma v spoločnosti  neakceptovali. 

Lukas Podolski a Miroslav Klose nikdy nepočúvali, že sú nemeckí Poliaci, tak prečo ja som nemecký Turek? Je to o Turecku alebo o tom, že som moslim?

Rasizmus nesmie byť akceptovaný, vysvetlil Özil v roku 2018 prostredníctvom Facebooku svoje rozhodnutie ukončiť reprezentačnú kariéru.

Foto: Twitter/Mohammed Al-Kaabi