Kluby, ktoré vychovali najviac talentov v Európe. Medzi elitou tri mužstvá zo Slovenska

Slovensko

autor hetrik.sk

Kluby, ktoré vychovali najviac talentov v Európe. Medzi elitou tri mužstvá zo Slovenska

Výskumná skupina CIES Football Observatory, ktorá sa zaoberá zbieraním rôznych údajov a vytváraním štatistík z futbalového prostredia pripravila zaujímavý rebríček.

Ide o zoznam TOP 100 klubov, ktoré vychovali najviac futbalistov pôsobiacich v 31 najvyšších súťažiach pod hlavičkou UEFA. V tíme museli pôsobiť minimálne tri roka a to od 15 do 21 rokov.

Absolútnym lídrom je Ajax Amsterdam. Po trávnikoch v Európe behá 85 odchovancov tohto slávneho holandského klubu. Za ním následuje Benfica Lisabon (73) a tretie je Dynamo Kyjev (72).

Z TOP5 líg (Anglicko, Španielsko, Taliansko, Nemecko, Francúzko) je na tom najlepšie Real Madrid a to na 7. mieste s počtom 60 odchovancov. Za ním pokračuje Barcelona (59) a francúzskej duo Paris St-Germain (56), Olympique Lyon (50).

Nestratili sa ani kluby zo Slovenska. V rebríčku nájdeme hneď trojicu z Fortuna Ligy

20. miesto obsadila MŠK Žilina s počtom 47 odchovancov. "Šošoni" zároveň obsadili celkové štvrté miesto v počte futbalistov, ktorí v klube stále pôsobia.

Ďalším zástupcom zo Slovenska je na 43. miesto AS Trenčín (33 odchovancov). Našu trojicu uzatvára na 69. MFK Ružomberok (28 odchovancov).

Foto: Twitter/Ajax Youth Academy, Instagram/Akadémia MŠK Žilina