Sebastian Vettel triumfoval v Maďarsku, bolo to pre neho druhé víťazstvo v sezóne

Ostatné

autor hetrik.sk

Sebastian Vettel triumfoval v Maďarsku, bolo to pre neho druhé víťazstvo v sezóne

Veľká cena Maďarska 2015 priniesla jednu z najatraktívnejších pretekov posledných sezón.

Ešte pred samotným štartom Veľkej ceny vytvorili jazdci kruh, v ktorom strede boli ich jazdecké prilby a minútou ticha všetci na okruhu dali hold mladému, nádejnému pretekárovi Julesovi Bianchimu, ktorý minulý týždeň podľahol zraneniam po minuloročnej VC Japonska.

Sebastian Vettel - VC Madarska

 Za smoliarov dnešných pretekov možno pasovať jednoznačne Kimiho Raikkonena (Ferrari) a Lewisa Hamiltona (Mercedes). Kimi mal fantastický štart, keď sa z 5. miesta po dvoch zákrutách prepracoval za svojho tímového kolegu Vettela na 2. miesto, ktorý hneď na štarte obehol oboch jazdcov Mercedesu.

Ferrari boli tak prvýkrát po niekoľkých rokoch na prvých dvoch priečkach v samotných pretekoch. Fanúšikovia Tiffozi, ktorí sa už tešili na double Ferrari, však stratili reč, keď sa Kimi po polke pretekov začal sťažovať do vysielačky, že jeho monopost stráca výkon. Po pár kolách prišla odozva z boxov, že rekuperačný systém prestal fungovať (komponent, ktorý navyšuje výkon o 30%)  a nevedia s tým nič spraviť. Do toho prišlo ešte samovoľné odletenie predného krídla Nica Hulkenberga (Force India) a na trať muselo vyjsť bezpečnostné vozidlo.

Autá boli naskladané na sebe, a Kimi na Ferrari prichádzal postupne o ďalšie miesta. Nakoniec skončil v boxoch a preteky sa pre neho skončili z veľmi sľubného 2. miesta.

Lewis Hamilton dopadol ešte horšie. Po spackanom štarte z pole position sa prepadol na 10. miesto po prvom kole. V súbojoch o priečky a následných kontaktoch dostal ešte aj penalizáciu (prejazd boxmi). Okrem toho musel ešte absolvovať aj povinnú zastávku v boxoch pre poškodenie predného krídla.

Sebastian Vettel - VC Madarska

Nico Rosberg po odstúpení Kimihi Raikkonena figuroval na 2. mieste, no po incidente s 3-tím Riciardom (Red Bull) dostal defekt a nakoniec bodoval až na 8. mieste, pretože spolu s Riciardom museli ísť následne do boxov na výmenu komponentov. Rosberg dostal defekt a Riciardo menil predné krídlo. Hamilton sa tak aj napriek 6-tim zastavkám dostal pred svojho tímového kolegu a ešte viac navýšil od neho svoj bodový odstup.

S prešľapmi  akoby sa dnes roztrhlo vrece a nevyhol sa im ani skúsený Felippe Massa (Williams), ktorý sa po zahrievacom kole zaradil až za štartovaciu čiaru a tak muselo nasledovať ešte jedno. Jeho trest bol nemilosrdný v podobe Stop n GO (5-sekundová zastávka v boxoch).

Po prvýkrát v kariére tu vyhral 4 – násobný majster sveta Sebastian Vettel. Druhý skončil Danil Kvyat a prvýkrát si užil aj šampanské a pódiové umiestnenie od svojho príchodu do kolotoča F1 pred dvomi rokmi. Tretie skončilo druhé vozidlo Red Bullu, Daniel Riciardo.

Sebastian Vettel - VC Madarska

Celkové poradie jazdcov tak pred letnou prestávkou vedie Lewis Hamilton (202 bodov) pred svojím týmovým kolegom Nicom Rosbergom (181 bodov).

Tretí je Sebastian Vettel (160 bodov) s už dosť veľkou stratou. Kimi Raikkonen (76 bodov), ako druhé Ferrari, je na piatom mieste medzi dvomi Williasmi. Bod stráca na Valteriho Bottasa (77 bodov), a dva body k dobru má na Fellipeho Massu (74 bodov). Siedmy Riciardo stráca aj napriek dnešnému skvelému výkonu, priepastných 24 bodov na Massu.

 

Lukáš Čief