O jedného hokejového gentlemana menej, legendárny Martin St. Louis ukončil kariéru! (VIDEO)

NHL

O jedného hokejového gentlemana menej, legendárny Martin St. Louis ukončil kariéru! (VIDEO)

Spoza zámoria prišla správa o tom, že Martin St. Louis, hráč Newyorských jazdcov, ukončuje svoju hokejovú kariéru.

Dnes má už 39 rokov a ako jeden z mála hráčov odchádza s odohratých zápasov a aj 1000 získaných bodov. Ďalšia veľká hrajúca legenda.

Martin St. Louis koniec

Narodil sa v kanadskom meste Laval. Hokej hrával na Universityof Vermont, a už tam patril medzi hviezdy.Za 16 odohratých sezón v NHL ho najprv roku 1988 podpísalo Calgary Flames ako voľného hráča, no väčšinu času svojej hokejovej kariéry prežil v TampeBayLightning, a po odchode Vincenta Lecavalier pôsobil aj ako ich kapitán.

V minulej sezóne bol obsahom výmeny dvoch kapitánov, na ktorej sa dohodla Tampa s New York Rangers. Do Tampy smeroval RyanCallahan práve za St. Louisa a zaujímavé na tom teraz je, že už ani jeden z týchto dvoch hráčov u svojich nových zamestnávateľov nenosil na drese kapitánske „C“.

Tieto dva kluby sa stretli aj v tohtoročnej edícii playoff, a to vo finále Východnej konfrencie, kde Tampa Bay po druhýkrát v histórii postúpila do finálnych bojov o Stanley Cup s celkovým skóre 4:3 na zápasy.

Martin St. Louis ako správny kapitán pred Play-off zápasom:

Cestu im však, na radosť slovenského fanúšika, skrížilo Hossove Chicago Blackhawks. Pre St. Louisa to bola trpká porážka hneď z dvoch dôvodov. Z boja o Stanleyho pohár ho vyradil jeho bývalý klub, a tým druhým dôvodom bolo, že Rangers vstupovali do tohtoročnej playoff ako víťazný tým po základnej časti. Opäť sa však potvrdilo pravidlo, že najlepší tým po regulárnej sezóne Stanley Cup nakoniec nezíska.

Za svoju hráčsku kariéru získaval úspechy aj na reprezentačnej úrovni s javorovým listom na hrudi. Patril medzi najrýchlejších hokejistov v lige. Z jeho úspehov je na prvom mieste určite výhra Stanleyho pohára s TampouBayLightning v roku 2004.

Od čias Wayna Gretzkeho sa stal prvým hráčom, ktorý v jednom roku získal Harth Memorial Trophy pre najužitočnejšieho hráča sezóny, a Art Ross Trophy za najviac získaných bodov v sezóne.

S Kanadou získal dvakrát striebro na majstrovstvách sveta v rokoch 2008 a 2009, zlato na posledných olympijských hrách v Sochi roku 20014 a vyhral s ňou aj Svetový pohár v roku 2004.

Zlatý triple-club, ako sa mu v zámorí hovorí,mu ušiel len o vlások. K Stanley Cupu a zlatu z olympiády, mu chýbalo ešte zlato z majstrovstiev sveta.

Pavel Datsyuk na na Twitteri: Gratulujem Martinovi za skvelú kariéru. Ďakujem, že si mi trochu zjednodušil cestu za Lady Byng Trophy (Trofej pre najslušnejšieho hráča ligy)

Lukáš Čief