Otázka vyriešená! Ako by sa zachoval rozhodca NHL pri nariadenom trestom strieľaní proti Slovanu?

Tipos Extraliga

autor hetrik.sk

Včerajší tretí zápas play-off série štvrťfinále Tipos Extraligy medzi Michalovcami a Slovanom Bratislava bol znovu v znamení kontroverzného rozhodnutia rozhodcov.

V 4. minúte predĺženia bolo nariadeného trestné strieľanie po zákroku hosťujúceho Samuela Takáča, po ktorom prišlo k posunutiu bránky.

Svoj pokus premenil Vadim Pereskokov a rozhodol tak o vedení domácich v sérii 2:1 na zápasy.

Rozhodnutie vyvolalo debatu nielen medzi fanúšikmi, ale aj ľuďmi z hokejového prostredia.

Gól sme zachránili, ale rozhodnutie jedného človeka postavilo proti nám trestné strieľanie, a to rozhodlo. Za úmyselné posunutie bránky nasleduje trestné strieľanie.

Ale náš hráč Takáč zachraňoval puk na bránkovej čiare. Hodil sa tam nohou a v tom pohybe vrazil do konštrukcie bránky, ktorú posunul. Toto nemôže byť nikdy v živote a nikde na svete trestné strieľanie, vyhlásil po zápase tréner Slovana Ján Pardavý.

Jasne proti trestnému strieľaniu bol aj televízny expert Boris Valábik, ktorý reagoval príspevkom na Instagrame: Úmysel?! Trestné strieľanie?! V predĺžení play-off zápasu?! Cit pre hokej 0,0. Prosím už dosť!

Čo hovoria pravidlá?

Pravidlo 173: Ak hráč úmyselne posunie bránkovú konštrukciu z jej základnej polohy počas posledných dvoch minút riadneho hracieho času alebo kedykoľvek počas predĺženia, hlavný rozhodca nariadi proti tímu, ktorý sa previnil, trestné strieľanie.

Ako by teda napríklad riešili celú situáciu v NHL? Rozuzlenie priniesol na twitteri redaktor RTVS Patrik Mitas.

Nedalo mi to. Zo všetkých TOP súťaží vrátane NHL prišla odpoveď, že trestné strieľanie v predĺžení bolo pre Michalovce vyhodnotené správne. Trend je, že si hráč mus byť vedomý, do akého risku v bránkovisku ide, aby sa zachovala kontinuita rozhodovania.

V ďalšom príspevku ako svoj zdroj označil rozhodcu s viac ako tisíc zápasmi v NHL.

Zdroj: Twitter/Patrik Mitas, Foto: Youtube/Tipos Extraliga