Rusko a Bielorusko na MS v hokeji 2025? IIHF oficiálne rozhodla o ich osude

MS v Hokeji 2024

autor hetrik.sk

Rusko a Bielorusko na MS v hokeji 2025? IIHF oficiálne rozhodla o ich osude
Zdroj: Instagram/russiahockey

Medzinárodná hokejová federácia v pondelok večer zverejnila oficiálne rozhodnutie týkajúce sa budúcnosti reprezentácií Ruska a Bieloruska.

Obom krajinám bol definitívne predĺžení zákaz účinkovania na turnajoch pod hlavičkou IIHF aj pre sezónu 2024/25, neuvidíme ich teda ani na svetovom šampionáte 2025 vo Švédsku a Dánsku.


Slovensko malo pôvodne hrať v Bratislave proti Bielorusku kvalifikáciu o olympiádu 2026 v talianskom Miláne a Cortine d'Ampezzo. Kto nášho pôvodného súpera nahradí, zatiaľ nie je známe.

Oficiálne stanovisko IIHF:

Dnes, počas jedného z pravidelných zasadnutí Rady IIHF, bola posúdená súčasná bezpečnostná riziká spojené s opätovným zaradením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF.

Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že ešte nie je bezpečné opätovne zaradiť ruské a bieloruské tímy do súťaží IIHF. Preto Rusko a Bielorusko nebudú účastníkmi turnajov IIHF v sezóne 2024/2025.


Toto rozhodnutie sa týka aj bieloruského tímu v súvislosti s kvalifikačným turnajom o olympijské hry, ktorý sa odohrá v auguste 2024.

Rada IIHF bude, ako tomu bolo aj v posledných rokoch, ďalej sledovať situáciu a najneskôr do mája 2025, počas zasadnutia Rady IIHF pred výročným kongresom IIHF, sa rozhodne, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do turnajov IIHF v sezóne 2025/2026.