Slovan Bratislava zverejnil stanovisko k zápasu s Dinamom Moskva: Prehnaný mediálny lynč

Slovensko

autor hetrik.sk

Slovan Bratislava zverejnil stanovisko k zápasu s Dinamom Moskva: Prehnaný mediálny lynč
Zdroj: Instagram/Ivan Kmotrík ml. , vk.com/fcdm_official

ŠK Slovan Bratislava zverejnil v stredu oficiálne stanovisko k prípravnému zápasu s Dinamom Moskva, ktorý belasí odohrali počas zimného sústredenia v Katare.

Odsudzujeme akékoľvek násilie, akýkoľvek vojnový konflikt kdekoľvek na svete či napadnutie jedného štátu druhým, vrátane Ukrajiny Ruskom. Všetci v Slovane Bratislava si želáme mier.


Ohradzujeme sa voči tvrdeniam a komentárom, že by sme odohratím tohto prípravného zápasu v Katare chceli akokoľvek legitimizovať vojenský konflikt. Sme proti akejkoľvek vojne a mrzí nás negatívna odozva, ktorá sa vzniesla počas uplynulých dvoch dní, vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

ŠK Slovan Bratislava bol a je dlhodobo aktívny v humanitárnej pomoci i ľuďom zasiahnutých týmto konfliktom.

Ako klub sme viackrát pomohli tým, ktorí to práve potrebovali, či už v rámci programu Belasé srdce, alebo ďalších aktivít. Spoločne so skupinou Grafobal Group sme pomohli aj Ukrajine a ľuďom, ktorí museli kvôli vojne opustiť svoje domovy. Bezmála rok sme poskytovali ubytovanie pre utečencov v kapacite 200 postelí. Toto ubytovanie malo pôvodne slúžiť krátkodobo pre nárazové príchody, ale izby boli obsadené stále, väčšinou rodinami, mnohé u nás zostali dlhodobo. Skupina Grafobal v čase po vypuknutí vojny zamestnala 70 Ukrajincov, poskytla im ubytovanie, a naďalej zamestnáva viac než polovicu z uvedeného počtu. Spoločnosť GGT venovala Ukrajine humanitárnu pomoc vo výške viac než 100 000 eur. Pre utečencov pred vojnou sme zabezpečovali pitný režim na hraniciach v podobe minerálok Lucka a 5000 balíčkov s potravinami a hygienickými potrebami pre matky s deťmi. Na rozdiel od kritikov a tých, ktorí nás súdia, aj reálne pomáhame, hovorí generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.


ŠK Slovan Bratislava je dlhodobo aktívny v pomoci aj v ďalších oblastiach. V rámci nášho programu Belasé srdce aktívne pomáhame a naďalej pomáhať budeme v šiestich rôznych oblastiach (deti a šport, zdravotníctvo, sociálna pomoc, prevencia závislostí, zdravotne postihnutí a životné prostredie), a len za uplynulý rok toto združenie pomohlo sumou prevyšujúcou 30 000 eur. Pomáhame počas akejkoľvek krízy, nielen tej, ktorá je práve v mediálnej pozornosti. Ešte počas pandémie sme poskytli naše priestory na štadióne pre vakcinačné centrum, mestským častiam sme venovali respirátory pre ohrozené skupiny. Koncom minulého roka sme zorganizovali darovanie krvi, do ktorého sa zapojil celý klub i fanúšikovia. Snažíme sa viesť deti a mládež k vzťahu k športu a futbalu, keď deti pravidelne pozývame na naše zápasy, vrátane tých európskych, pokračoval generálny riaditeľ klubu.

Spomínané aktivity žiaľ nedostali ani zďaleka taký mediálny priestor, ako tento zápas v rámci zimnej prípravy na sústredení v Katare.


Sme zástancami toho, že šport by mal spájať a nie rozdeľovať. Vojna prebieha na viacerých miestach na svete a športovci nemôžu za to, odkiaľ pochádzajú. Nemali by byť diskriminovaní za to, kde sa narodili. Nebudeme ich odsudzovať či diskriminovať na základe národnosti alebo pôvodu, a tento postoj nebudeme ani do budúcna meniť. Pre príklady nemusíme chodiť až tak ďaleko. Aj na Slovensku pôsobia ruskí hokejisti. Rovnako hokejisti z Ruska hrajú bez obmedzení v NHL, tenisti a tenistky nastupujú na turnajoch, čo je správne, žiaden športovec by nemal byť diskriminovaný, pokiaľ neporušuje pravidlá. Odmietame teda tento mediálny lynč. Našou povinnosťou je vytvoriť trénerovi na prácu s mužstvom čo najlepšie podmienky na prípravu, ktoré sme v Katare naozaj našli. Kvalitnejšie podmienky sme ešte nemali. Od agentúry sme obdržali zoznam klubov, ktoré sa v Katare v danom čase nachádzajú na hernom sústredení. Spomedzi nich si realizačný tím na čele s hlavným trénerom vybral súperov na základe svojich preferencií podľa náročnosti a kvality, aby bol tím čo najlepšie pripravený na jarnú časť a mohol naplniť klubom stanovené ciele. Preto bolo naším zámerom odohrať v Katare zápasy s čo najlepšími súpermi, to je celé. Neporušili sme tým žiadne pravidlá ani reglementy, odohrali sme legitímny prípravný duel, a za naším rozhodnutím si stojíme. Je nám veľmi ľúto, čo všetko sa okolo tohto zápasu strhlo, zvlášť v zmysle vyššie uvedených skutkov, ktorými sme konkrétne pomohli nielen v prípade pomoci Ukrajine, doplnil generálny riaditeľ klubu.

Belasých v Katare čakajú ešte dva prípravné zápasy s účastníkmi miestnej najvyššej súťaži. Súper na generálku je v štádiu riešenia. Rešpektujeme rozhodnutie Slavie Praha, s ktorou sme mali pôvodne dohodnutú generálku. Nestotožňujeme sa však s dôvodmi, ktoré zástupcovia Slavie uviedli, uzavrel Ivan Kmotrík ml.