Slovensko na ďalšie MS môže bez nového štadióna zabudnúť. Šatan aj o nominácii hráčov z KHL

Slovensko Reprezentácia

autor hetrik.sk

Slovensko na ďalšie MS môže bez nového štadióna zabudnúť. Šatan aj o nominácii hráčov z KHL
Zdroj: X/@miro81s

Svitá slovenskému hokeju naozaj na lepšie časy? V novej sezóne NHL sa postupne čoraz viac začínajú presadzovať mladé talenty ako Juraj Slafkovský či Šimon Nemec.

Ďalší mladíci spod Tatier žiaria v zámorských juniorkách. Na svetovom šampionáte do 20 budeme mať až jedenásť hráčov, ktorých si vybrali kluby NHL na drafte.


Napriek viacerým pozitívam nás však čaká ešte dlhá cesta v snahe vyrovnania sa vyspelým hokejovým krajinám.

Uvedomuje si to aj prezident slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan, ktorý odpovedal na otázky v podcaste na webe hokejportal.net.

Jednou z tém je bezpochyby infraštruktúra. Bez nového veľkého štadióna napríklad môžeme zabudúť na ďalšie MS

Čo sa týka veľkého štadióna, tak to je náročná vec. Ak by sme však chceli a v budúcnosti by sme aj chceli požiadať o organizáciu majstrovstiev sveta, pri poslednom organizovaní nám bolo povedané, že by hlavná hala mala mať kapacitu aspoň 12 tísíc miest, alebo aj viac.


Takú monentálne na Slovensku nemáme. Keď som naposledy videl na IIHF posledný súboj o MS 2027 medzi Nemeckom a Kazachstanom. Kazachstan mal 15 a 12-tisícovú halu, teda dva nové štadióny a nevyhral to.

Bez štadióna bude veľmi ťažké dostať majstrovstvá sveta na Slovensko. Alternátíva by bola spoločná kandidatúra s inou krajinou. To však zatiaľ neriešime.

Čo nás však zaujíma je slovenská infraštruktúra, teda slovenské štadióny, ktoré sú väčšinou už staršie ako ja. Sú to štadióny postavené niekdy v 70. až 80. rokoch, keď tu bolo budovateľské nadšenie.

My stále na nich fungujeme, sú samozrejme opravované, aby to vydržalo a fungovalo. Sú však naozaj veľmi staré. SZĽH nie je majiteľom tejto infraštruktúry, v každom meste je to väčšinou práve mesto samotné.

Obyvatelia musia tlačiť na svojich poslancov a oni potom hľadať spôsob financovania, aby sa mohli štadióny rekonštruovať a boli hodné 21. storočia, vyhlásil Miroslav Šatan pre Hokejportal.


Slovenská verejnosť vo veľkom rieši pôsobenie hráčov v KHL. Ako to bude s ich účasťou na MS 2024 v Česku?

Ja musím povedať, že my sme dvere v reprezentácii nikomu nezatvorili.

Myslím, že už je to viac ako rok, keď výkonný výbor povedal, že reprezentácia má nominovať na základe výkonnosti a nie na základe toho, kto hrá v akej súťaži.

Je to téma, ktorá momentálne nie je aktuálna. Uvidíme, ako to dopadne a potom sa vyjadríme, reagoval na kontroverznú tému bývalý reprezentačný kapitán.

Nižšie si môžete vypočuť celý podcast, v ktorom Miroslav Šatan odpovedal aj na ďalšie zaujímavé otázky.