Spartak Trnava a Slovan Bratislava spoznali trest za správanie fanúšikov počas derby

Niké Liga 2023/24

autor hetrik.sk

Spartak Trnava a Slovan Bratislava spoznali trest za správanie fanúšikov počas derby

Disciplinárna komisia slovenského futbalového zväzu na svojom zasadnutí dňa 26.10.2023 rozhodla o trestoch za incidenty, ktoré sa udiali počas stretnutia 11. kola Niké Ligy medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava.


- Spartak Trnava dostal finančnú pokutu vo výške 6 tisíc eur. S podmienečným odkladom do 31.3.2024 im hrozí kompletné uzatvorenie štadióna na jedno stretnutie.

- Zároveň bude najbližší domáci zápas Trnava - Slovan bez fanúšikov Spartaka v sektoroch 01 až 05 a 29 až 33, teda časti štadióna určeného pre Ultras.

- Slovan Bratislava musí zaplatiť pokutu vo výške 1 tisíc eur.

Oficiálne odôvodnenie DK SFZ na webe futbalsfz.sk:

Disciplinárna komisia kontinuálne deklaruje a svojimi rozhodnutiam potvrdzuje, že razí nulovú toleranciu voči nenávistným prejavom s extrémistickým (v tomto prípade antisemitským) charakterom. Tento prístup k problematike netolerantných, nenávistných a extrémistických prejavov na futbalových zápasoch DK SFZ opakovane publikovala aj vo svojich komuniké. Napriek tomu sa počas stretnutia priaznivci domáceho klubu dopustili opakovaného skandovania nenávistných protižidovských prejavov namierených nielen voči klubu ŠK Slovan Bratislava, ale v jednom prípade aj voči jeho konkrétnemu hráčovi. Aj vzhľadom k opakovaným recidívam takýchto netolerovateľných prejavov DK SFZ považuje za adekvátne a potrebné, aby v nasledujúcom vzájomnom stretnutí bol sektor domácich „ultras“, v ktorom sa tieto nežiadúce prejavy vyskytujú, zatvorený.  

Predpisy SFZ ako aj legislatíva týkajúca sa organizácie verejných športových podujatí v prípade niektorých skupín priaznivcov FC Spartak Trnava boli výrazne porušené aj kvôli použitiu pyrotechniky vo veľkom rozsahu. Tá bola navyše použitá spôsobom reálne ohrozujúcim život a zdravie nielen fanúšikov, ale aj hráčov, na základe čoho muselo byť stretnutie dvakrát prerušené. DK SFZ pri vyhodnocovaní závažnosti týchto previnení vychádzala aj zo správ hasičského zboru či záchrannej služby, pričom v dôsledku použitia pyrotechniky došlo k zdokumentovaným zraneniam priaznivcov v sektore domácich. Je potrebné tiež zdôrazniť, že práve včasný zásah príslušníkov hasičského zboru pri požiari v domácom sektore na začiatku stretnutia zabránil oveľa závažnejším následkom, ktoré v zaplnenom sektore mohli nastať. 

Druh a výmera uložených sankcií je v plnom súlade s doterajšími rozhodnutiami v obdobných veciach. Zohľadňujeopakovanú recidívu niektorých skupín fanúšikov FC Spartak Trnava v prejavoch extrémistickej povahy ako aj rozsah a závažnosť použitej pyrotechniky. V neposlednom rade bola v sankciách zohľadnená aj zodpovednosť domáceho klubu ako usporiadateľa za umožnenie prenesenia veľkého množstva pyrotechniky, u ktorej vzhľadom na spôsob jej použitia možno dôvodne predpokladať, že nešlo o pyrotechniku menších rozmerov, ale predmety objemnejšej veľkosti.

Foto: Instagram/Ultras Spartak Trnava