Trnava obvinila Slovan z Klamstva. Belasí ihneď reagovali

Fortuna Liga

autor hetrik.sk

Trnava obvinila Slovan z Klamstva. Belasí ihneď reagovali

Po víkendovom konflikte medzi fanúšikmi v najslávnejšom slovenskom derby tu máme tentoraz slovnú prestrelku medzi oboma klubmi.

Spartak Trnava najskôr zverejnil stanovisko, v ktorom obvinil Slovan z klamstva. Belasí následne okamžite reagovali. 

Úvodné stanovisko Spartaka Trnava na ich oficiálnom webe:

Sme pobúrení tým, ako sa snaží futbalový klub Slovan Bratislava zneužiť udalosti, ktoré sa stali počas nášho vzájomného zápasu v nedeľu. Od začiatku to boli práve predstavitelia Slovana, ktorí s neprimeraným dôrazom naliehali na hlavného rozhodcu, aby zápas predčasne ukončil, hoci na štadióne bol po vyprataní sektora hostí poriadok a mohlo sa hrať.

 Od tohto okamihu nastalo zo strany Slovana mediálne ovplyvňovanie verejnej mienky v snahe vynútiť si kontumáciu. My sme si priznali isté pochybenie pri organizácii zápasu, ale je pre nás absolútne nepochopiteľné, že Slovan ani len nedokázal odsúdiť nepríčetné správanie svojich fanúšikov. Namiesto toho vyslal signál, že s ním súhlasí a dal im najavo, že sa to môže v budúcnosti zopakovať.

 Pri svojej snahe získať tri body za zeleným stolom a nie na ihrisku sa dokonca neštíti ani vedome klamať. Podľa tvrdení ich zástupcov sa dostali fanúšikovia Spartaka do sektora hostí nad slovanistov a dokonca sa to snažia dokázať fotografiou, z ktorej je zrejmé, že sú to fanúšikovia Slovana. Na tieto miesta sa totiž dá dostať iba zo sektora hostí. Práve oni vylámali mreže, ktoré obe poschodia oddeľujú, čo vieme jednoducho dokázať aj kamerovým záznamom.

 Úplným dnom však bola včerajšia beseda v televízii TA3. Spôsobom, akým bola vedená moderátorom Petrom Bielikom, je minimálne neetický. Našťastie, zrejme pre krátkosť času sa produkcii nepodarilo zohnať dostatočne submisívnych diskutérov, ktorým aspoň čiastočne slúži ku cti, že sa nenechali vmanipulovať do polohy inkvizítorov, kam ich od úvodných minút tlačil moderátor. Vrcholom bolo pošpinenie mena nášho hráča Martina Škrtela a snaha spojiť ho priamo s vyčíňaním fanúšikov na ihrisku.

 Martin Škrtel je jednou z legiend slovenského futbalu a Spartak Trnava za ním stojí. Je rešpektovanou osobnosťou nielen v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí. Je neprípustné, aby bol štvornásobný najlepší futbalista Slovenska a viac ako stonásobný reprezentant kýmkoľvek obviňovaný bez najmenších dôkazov.Takýto hráč si mohol užívať zaslúžený futbalový dôchodok a namiesto toho sa vrátil hrať slovenskú Fortuna ligu, čím bez sporu zvyšuje jej kredit. Rozhodne si nezaslúži, aby ho určité médiá či dokonca časť verejnosti akokoľvek spájali s tým, čo sa dialo medzi fanúšikmi.

Nie je tajomstvom, že televízia a Slovan majú rovnakého vlastníka a v tomto kontexte preto neprekvapí, že sa neponáhľala pranierovať a kontumovať zápas Slovan - Trnava spred dvoch rokov, v ktorom bol priamo na ploche inzultovaný vtedajší kapitán Spartaka Trnava Bogdan Mitrea. Len pripomíname, že zápas sa nielen dohral, ale nemal žiadne športové dôsledky pre usporiadateľa.

Napriek týmto skutočnostiam veríme, že nestranní diváci si urobia vlastný názor a kompetentní budú posudzovať neodškriepiteľné fakty, namiesto žlčových mediálnych výstupov a o osude zápasu sa rozhodne spravodlivo.

Reakcia Slovana Bratislava na seba nenechala dlho čakať.

Topiaci sa aj slamky chytá? FC Spartak Trnava v dnešnom vyjadrení uviedol niekoľko z nášho pohľadu zavádzajúcich skutočností. ŠK Slovan reaguje na tieto vyjadrenia a uvádza skutočnosti na pravú mieru.

 Opätovne chceme zdôrazniť, že zápas FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava predčasne ukončil hlavný rozhodca. Zástupcovia ŠK Slovan vnímali extrémne vysoké bezpečnostné riziko, ktoré panovalo na štadióne v Trnave, okrem iného aj absencia SBS pod domácim kotlom (viď. priložená fotografia). Podľa nás bolo riziko natoľko vysoké, že v prípade pokračovania zápasu mohlo ísť aj o zdravie a životy hráčov, členov realizačného tímu či ďalších aktérov na ihrisku. Riziko vonkoncom nemohlo zmiznúť iba vyprataním sektora s našimi fanúšikmi, keď pritom paradoxne celý konflikt vyvolali domáci fanúšikovia.

 Preto rozhodnutie hlavného rozhodcu považujeme za správne a v danej chvíli za jediné možné. Správnosť rozhodnutia rozhodcu i nášho postoja potvrdzuje verejné vyjadrenie Petra Franceho, bezpečnostného manažéra SFZ a UEFA, ktorý taktiež verejne vyhlásil, že by si nevedel predstaviť pokračovať v zápase pre hroziace riziká, ktoré na štadióne v Trnave pretrvávali.

 ŠK Slovan odmieta tvrdenia o tom, že by úmyselne klamal alebo zavádzal informáciou, že sa na streche štadióna, resp. nad sektorom hostí nachádzali fanúšikovia Trnavy. Video-záznamy a fotografie jasne dokazujú, že nad sektorom boli fanúšikovia Trnavy, ktorí vyvesili hanlivý transparent, ktorého obsah potvrdzuje, že bol súčasťou predzápasovej choreografie. Toto len potvrdzuje, že to bola dlho plánovaná agresívna akcia voči našim fanúšikom. Priaznivci Trnavy, ktorí sa nachádzali nad sektorom hostí, vhadzovali pyrotechniku v červeno-čiernej farbe a rôzne iné predmety na našich fanúšikov do nášho sektora.

 Každý súdny človek si na udalosti urobí svoj názor, a vo veľkej miere sa im venovali aj médiá a televízie. FC Spartak Trnava úmyselne vytiahol televíziu TA3, a sme presvedčení, že len z dôvodu, že rovnaký majiteľ vlastní aj ŠK Slovan Bratislava. Vo všetkých celoplošných televíziách odzneli v pondelok reportáže, resp. výstupy s podobným obsahom. Tým, že Spartak Trnava „vytiahol“ len Televíziu TA3, len potvrdzuje tendenčnosť svojho vyjadrenia.

 Všetky dôležité a detailné informácie, ktoré z nášho pohľadu dokazujú fatálne zlyhanie organizátora, čiže FC Spartak Trnava, spolu s naším stanoviskom, sme odoslali riadiacemu orgánu súťaže, čiže Únii ligových klubov. Nebudeme opakovať to, čo už bolo povedané, ale považovali sme za potrebné uviesť na pravú mieru zavádzajúce tvrdenia trnavského klubu.

 Rozhodnutie o ďalšom osude zápasu či disciplinárnych dôsledkoch prináleží Únii ligových klubov a Disciplinárnej komisii SFZ. Aj z tohto dôvodu sa nateraz nebudeme k téme ďalej vyjadrovať, a naša energia bude smerovať k príjemnejším povinnostiam spojených s domácim zápasom Európskej konferenčnej ligy.