Výberový proces hostiteľa MS 2026 pozastavený

Iné

autor hetrik.sk

Výberový proces hostiteľa MS 2026 pozastavený

Iba krátko po tom, ako vo FIFE vypukol korupčný škandál ohľadom výberu hostiteľa na Majstrovstvá sveta 2018 a 2022, dala rovnaká organizácia na známosť, že výberové konanie na ďalšie hry sú dočasne pozastavené. FIFA tak chce zrejme dať najprv všetko do poriadku a až potom sa pustiť do riešenia niečoho iného.

Vyhlásenie vyšlo z úst samotného tajomníka FIFY, Jérôme Valckea, na tlačovej konferencii v Rusku a nieslo sa v tom zmysle, že za súčasnej situácie by bol nezmysel pustiť sa do ďalšieho výberového konania. Jeho slová sú pravdivé – veď i samotný tajomník je pod vyšetrovaním ohľadom desať miliónového (USD) úplatku.

Výberový proces hostiteľa MS 2026 pozastavený

Za normálnych okolností by sa záujemci o hosťovanie futbalových majstrovstiev sveta mohli začať uchádzať už teraz, pričom finálne rozhodnutie by po vyhodnotení 209 členmi komisie padlo v máji 2017. Štrnásť vyšetrovaní exekutívnych členov spolu so štyrmi priznaniami však situáciu značne skomplikovalo a proces sa odložil na neurčito. Medzi záujemcami pritom patrilo USA, Mexiko a Kanada.

Pochybní hostitelia MS 2018 a 2022

Na celý prípad momentálne dohliadajú švajčiarski prosekútori spolu s FBI a ich hlavným terčom vyšetrovania sú kontroverzné výberové konania na hosťovanie Majstrovstiev sveta 2018 v Rusku a 2022 v Katare. Etické pravidlá ustanovené FIFOU síce minulý rok potvrdili, že hostiteľom nebude odobraná príležitosť hosťovať futbalový pohár, avšak vyšetrovacia komisia by v prípade nových dôkazov nevylučovala ani túto možnosť.

Valcke na spomínanej tlačovej konferencii potvrdil, že prípravy na nasledujúce Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku sú v plnom prúde a kvalifikácia sa začne už tento júl v Svätom Petersburgu. K celej udalosti sa vyjadril aj ruský prezident Vladimír Putin, ktorý na americké vyšetrovanie nasmeroval vlnu kritiky pre jeho údajnú snahu o destabilizovanie Majstrovstiev 2018.

Výberový proces hostiteľa MS 2026 pozastavený

Nový prezident FIFY

Tlačová konferencia vyprodukovala okrem pozastavenia výberového konania aj pravdepodobný dátum voľby nového prezidenta asociácie. Ten sa upresní budúci mesiac na ďalšom kongrese. Jednou z možností sa zatiaľ črtá byť 16. december.

Rozruch okolo MS v Katare

Aj keď sa zdá, že Majstrovstvá sveta v Rusku už nič nevykoľají z dráhy, tie v Katare to ešte nemajú také isté. Hosťovanie mega udalosti v extrémne horúcej krajine prinútilo organizátorov presunúť dátum zo štandardného leta na zimu, čo bude samozrejme prekážkou takmer pre všetky futbalové ligy v Európe. Výsledky superligy (dostupné aj na http://bet365.com/news/sk/betting/superliga) rovnako ako aj tie Premier League budú v prípade hosťovania v Katare musieť byť cez zimu pozastavené a klasický harmonogram bude narušený. Čoskoro sa však uvidí, či Katar dostane zelenú alebo nie.