Vysielacie práva na zápasy Slovana: APHK a Tipsport vydal nové stanovisko (VIDEO)

Tipos Extraliga

Vysielacie práva na zápasy Slovana: APHK a Tipsport vydal nové stanovisko (VIDEO)

Určite ste zachytili konflikt medzi Slovanom Bratislava a Asociáciou profesionálnych hokejových klubov, keď bol uprostred zápasu s Trenčínom prerušený televízny signál.

Dôvodom bol spor o vysielacie práva. APHK dnes vydala nové stanovisko na tému vysielania ďalších domácich zápasov Slovana.

Podľa ich slov vedenie Slovana doposiaľ neprejavilo záujem rokovať, čo ich samozjreme mrzí. Najviac však trpí divák a preto sa budú snažiť situáciu vyriešiť čo najskôr.

Stanovisko APHK k situácii s vysielacími právami z Tipos Extraligy

Veľmi nás mrzí, že na konanie HC SLOVAN Bratislava doplácajú fanúšikovia. V rámci APHK sa túto situáciu snažíme konštruktívne riešiť, Slovan Bratislava však účelovo interpretuje platné pravidlá a platný zákon o športe. Tieto právne záväzné dokumenty jednoznačne hovoria o tom, že právo na vysielanie hokejovej extraligy (či už televízne alebo internetové) má SZĽH, ktorý ho postúpil na APHK a tá na svojich partnerov. V tomto prípade je teda absolútne bezpredmetné, či je alebo nie je Slovan Bratislava súčasťou APHK. Členstvo alebo nečlenstvo v APHK jednoducho nemá s vysielacími právami nič spoločné. Tým, že Slovan Bratislava niečo také tvrdí, len účelovo zavádza všetkých fanúšikov, ktorým ide len o jediné – zažiť aspoň prenesenú atmosféru hokejového zápasu. A to aj v týchto nesmierne ťažkých časoch.

Ako APHK chceme jednoznačne deklarovať, že na základe poverenia od SZĽH disponujeme právami vysielať domáce súboje Slovan Bratislava v Tipos Extralige bez akýchkoľvek zmluvných vzťahov medzi klubom a APHK. Povinnosť rešpektovať práva APHK vyplýva Slovanu z jeho členstva v SZĽH a účastníctva v Tipos Extralige.

Je zarážajúce, že jedine vedenie Slovana Bratislava selektuje v slovenskom športe vo svojich vyjadreniach medzi televíznymi a internetovými právami, podľa toho, čo mu vyhovuje. Na jednej strane akceptuje televíznych vysielateľov a na druhej strane internetových neuznáva, čím na jednej strane uznáva oprávnenie APHK a na druhej si sám rozporuje, pričom ide o rovnaké vysielacie práva.

V prvom rade ide o vec prístupu a rešpektovania zákona a platných pravidiel. V tejto veci Slovan koná nezmyselne proti záujmom fanúšikov. Negatívne reakcie samotných fanúšikov Slovana sú toho priamym dôkazom.

Naďalej trváme na tom, že Slovan Bratislava ako účastník Tipos Extraligy nerešpektuje práva, ktoré riadiaci orgán súťaže Slovenský zväz ľadového hokeja zmluvne preniesol na APHK, o čom bol viackrát písomne informovaný, aj zo strany SZĽH. Slovan vedome porušuje práva, ktoré boli postúpené na konečného vysielateľa a spôsobuje mu svojím konaním škodu.

Bohužiaľ, zástupcovia Slovana síce v stanovisku najskôr avizovali záujem rokovať, a to ešte tento týždeň, avšak žiadna reakcia zo strany Slovana do dnešného dňa neprišla. APHK preto sama iniciatívne kontaktovala telefonicky právneho zástupcu Slovana, ktorý potvrdil, že nedostal žiadnu inštrukciu na rokovanie vo veci.

Takýto neférový prístup Slovan Bratislava nás nesmierne mrzí a chceme všetkých hokejových fanúšikov ubezpečiť, že spravíme všetko pre to, aby sme situáciu čo najrýchlejšie vyriešili. Zároveň apelujeme na Slovan Bratislava, aby nerobil z fanúšikov hokeja rukojemníkov vo vykonštruovanom spore.

Stanovisko Tipsport SK k situácií s vysielacími právami na hokejovú extraligu

Martin Tabák, riaditeľ Tipsport SK: Tipsport myslí predovšetkým na fanúšikov a rovnako tak aj na dodržiavanie platných zmlúv a záväzkov. Ako dlhodobý partner slovenského hokeja máme platnú zmluvu s APHK, ktorú odobril aj SZĽH podpisom spoločného memoranda. V tomto smere sa musíme rázne ohradiť voči tvrdeniam, že by sme porušovali práva HC Slovan Bratislava.

Online streamy vysielané prostredníctvom TV Tipsport sú realizované na základe platných zmlúv a Tipsport si riadne plní všetky z nich vyplývajúce finančné aj nefinančné záväzky. Predstavitelia spoločnosti sa opakovane snažili riešiť situáciu s vedením HC Slovan Bratislava, tie však neviedli k vzájomnej spokojnosti. Vo svete je totiž bežným štandardom, že vysielacie práva vlastnia športové zväzy a nie kluby alebo športovci. Rovnako je to aj v tomto prípade, keď vysielacie práva vlastní APHK na základe zmluvného vzťahu so SZĽH.

Ambícia klubu HC Slovan Bratislava vysielať svoje zápasy podľa vlastných pravidiel by sa dala nazvať svetovým unikátom, pričom HC Slovan Bratislava nie je nič viac ani menej ako jeden z účastníkov najvyššej hokejovej súťaže. Celý spor nás mrzí, nakoľko neprospieva fanúšikom a už vôbec nie slovenskému hokeju.